Aktualności

Buddyjskie Mniszki z wykładem w WSPiA

2018-02-28
„Czym jest prawdziwa wolność” to temat specjalnych wykładów dla studentów WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, które w ubiegły weekend wygłosiły chińskie mniszki z Akademii Buddyjskiej Larung Gar. W spotkaniach uczestniczyło prawie 100 osób, głównie studentów studiów niestacjonarnych. Było to kolejne spotkanie z Buddyjskimi mnichami zorganizowane przez działające w Uczelni Koło Naukowe Grupa – Studenci dla Praw Człowieka.



Panie Yuan Wang i Yuan Xun są narodowości chińskiej. Są absolwentkami Akademii Buddyjskiej Larung Gar. Miejsce to zostało założone w latach osiemdziesiątych przez tybetańskiego mistrza medytacji buddyjskiej Khenpo Jigme Phuntsok w rejonie Chengdu. Jest to największe tego typu miejsce na świecie – przeznaczone zarówno do studiów teoretycznych z zakresu psychologii, logiki i filozofii buddyzmu, jak i praktycznej nauki medytacji.

Spotkanie z mniszkami miało charakter dwóch odrębnych wykładów. Tematem głównym było pytanie „Czym jest prawdziwa wolność”. Studenci mogli dowiedzieć się m.in., że wolność możemy rozpatrywać zarówno zewnętrznie, jako np. możliwość nabywania potrzebnych nam dóbr, zaspokajania naszych potrzeb, czy np. zdolność podróżowania tam, gdzie mamy ochotę. Jednak znacznie ważniejsza jest wolność wewnętrzna, związana z panowaniem nam swoim umysłem i myślami. Jest to umiejętność lepszego zarządzania swoim wnętrzem – swoją psychiką i stanami emocjonalnymi, swoimi postawami oraz zdolność do uwalniania się od wewnętrznego chaosu i zakłóceń.

Goszczące w WSPiA mniszki zwróciły szczególną uwagę na bardzo praktyczne i aktualne wyzwanie współczesnego stylu życia w świecie zachodnim. Mówiły m.in. o problemach z nadmiernym pośpiechem i stresem w życiu codziennym, czy też pogarszaniem poziomu dobrych relacji międzyludzkich, zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym.

W swoich wykładach jako użyteczne antidotum przestawiły bardzo praktyczną umiejętność wewnętrznego wyciszania się. Dzięki temu jesteśmy w stanie zarówno uwolnić się od nadmiaru rozbieganych myśli, jak i od ujemnych stanów wewnętrznych, takich jak zdenerwowanie, złość, czy np. poczucie smutku, osamotnienia i depresji.

Jak tłumaczyły Mniszki metoda taka, polega na nauczeniu się utrzymywania przez kilka minut skupienia swojej uwagi na jakimś jednym punkcie. Może być nim zarówno jakiś zewnętrzny przedmiot lub też np. obserwowanie swojego oddechu i powracanie uwagą do jego śledzenia, niezależnie od pojawiających się myśli, wobec których powinniśmy być w tym czasie zupełnie neutralni. Podczas wykładu studenci mogli spróbować takiego dwuminutowego ćwiczenia – wyciszenia swojego umysłu – co spotkało się z ich dużym zaciekawieniem.

Według studentów, którzy uczestniczyli w spotkaniu z Buddyjskimi Mniszkami, wykłady pomogły w szerszy sposób spojrzeć na swoje życie. Były także inspirujące, zwłaszcza w kwestii lepszego zarządzani swoim życiem – tak zawodowym, jak i codziennym.

Panie Yuan Wang i Yuan Xun były kolejnymi Buddyjskimi Mnichami, którzy odwiedzili WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą. Wcześnie zew studentami Uczelni spotkał się m.in. Lama Gursam, buddyjski duchowny na co dzień mieszkającym w USA oraz Desi Rinpoche, były sekretarz Dalaj Lamy, wysoki autorytetu buddyjskiej tradycji Gelugpa.

Organizatorem wykładu z cyklu „Spotkania z wysokim autorytetami buddyjskimi” było działające w WSPIA Rzeszowskiej Szkole Wyższej Koło Naukowe Grupa – Studenci dla Praw Człowieka.

 

Multimedia

Prev Next
  • Wirtualne informatory
  • Wirtualny spacer
  • Podkasty

Biblioteka

Akademickie Biuro Karier