Aktualności
Kolejne zwłoki w patio WSPiA
Tematem przygotowanej przez studentów symulacji oględzin miejsca zdarzenia było zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. Uczestnicy zajęć znaleźli w patio WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej zwłoki mężczyzny z odciętą prawą nogą. Mężczyzna w ręce trzymał siekierę, a przy jego zwłokach znajdowały się dwa zakrwawione noże oraz piła spalinowa. Na posadzce studenci znaleźli także niedokończony napis „POMOCY” napisany krwią.
Zadaniem studentów było przeprowadzenie profesjonalnych oględzin miejsca zdarzenia. Podczas symulacji studenci zaprezentowali, jak pracuje się na miejscu przestępstwa oraz jak ujawnia i zabezpiecza się ślady znalezione przy zwłokach. Studenci mogli zobaczyć, jak wygląda praca technika kryminalistycznego, prokuratora oraz policjantów. Dowiedzieli się także, że ważne są wszystkie ślady, które znajdują się wokół zwłok. Takie ślady pozwalają na ustalenie wszystkich okoliczności popełnienia przestępstwa, zawęzić krąg poszukiwań do jak najmniejszej grupy potencjalnych sprawców oraz znaleźć zabójcę. Studenci z Koła Naukowego Kryminalistyki i Kryminologii pokazali także, jak przeprowadza się oględziny zewnętrzne samych zwłok.
– To były bardzo ciekawe zajęcia – mówili studenci uczestniczący w symulacji. – Mogliśmy posłuchać i zobaczyć jak wyglądają wszystkie czynności wykonywane na miejscu zdarzenia. Studenci z Koła Naukowego razem z prof. Czesławem Kłakiem bardzo dokładnie opisywali nam wszystkie czynności. Sami też mogliśmy podpowiadać, co należy zrobić w danym momencie. Dowiedzieliśmy się np. że oględziny zewnętrzne zwłok na miejscu ich znalezienia to obligatoryjna czynność procesowo-kryminalistyczna i że jest to pierwsza i najważniejsza czynność dokonywana w takiej sytuacji. Studenci tłumaczyli nam, że ustalenia dokonane w ramach oględzin służą do zbudowania wersji śledczych i są niezbędnym elementem do ich weryfikacji – opowiadali po symulowanych oględzinach miejsca zdarzenia studenci WSPiA.
Symulowane oględziny miejsca zdarzenia przygotowało Koło Naukowe Kryminalistyki i Kryminologii pod opieką prof. Czesława Kłaka, Dziekana-Dyrektora Kolegium Prawa i Bezpieczeństwa WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.