Aktualności
Uczniowie ze Stalowej Woli otrzymali dyplomy ukończenia PMAPiB
Uroczyste wręczenia dyplomów słuchaczom III edycji Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa organizowane są w miastach, w których odbywają się zajęcia dla uczniów. W poniedziałek dyplomy odebrali Uczniowie z Krosna. W kolejnym dniu przedstawiciele WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej przyjechali do Stalowej Woli.
W tej edycji Akademii w zaproponowanych przez WSPiA zajęciach uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. gen. Władysława Sikorskiego oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli.
Dyplomy ukończenia III edycji Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa wręczyła dr Bożena Sowa, Prorektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej oraz mgr Arkadiusz Szajna, zastępca Dziekana-Dyrektora Kolegium Prawa i Bezpieczeństwa WSPiA.
– Mam nadzieję, że zajęcia zaproponowane przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższa zainteresowały Was nową tematyką – mówiła podczas wręczenia dyplomów dr Bożena Sowa, Prorektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. – Jest to propozycja uzupełniająca Waszą wiedzę z zakresu prawa i szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Poprzez nasze zajęcia chcieliśmy Wam pokazać, jakie zagrożenia mogą na Was czekać i jak się przed nimi ustrzec. Cieszę się, że w Stalowej Woli Akademia cieszyła się dużym zainteresowaniem i dziś możemy uroczyście wręczyć dyplomy ponad 120 uczniom. Mam nadzieję, że w następnych latach dołączą do nas kolejne szkoły z tego miasta i okolic – powiedziała dr Bożena Sowa.
Według nauczycieli ze Stalowej Woli zajęcia w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa to doskonałe uzupełnienie programu realizowanego w każdej szkole. – Podczas lekcji musimy trzymać się określonych ram i nie mamy czasu na pogłębienie bardzo ważnej tematyki prawnej. W ramach zajęć z wykładowcami WSPiA uczniowie poznają tematykę współczesnej ochrony praw człowieka oraz aktualnych zagrożeń bezpieczeństwa państwa. Myślę, że najcenniejsze dla naszych uczniów były zagadnienia związane z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni. W obecnych czasach każdy z nas musi wiedzieć, jakie zagrożenia niosą ze sobą nowoczesne technologie oraz jak z nich bezpiecznie korzystać – tłumaczą opiekunowie słuchaczy Akademii w Stalowej Woli.
Dodają, że bardzo ciekawe dla uczniów były zajęcia praktyczne z zakresu prawa karnego i cywilnego zakończone przygotowaniem symulowanych rozpraw sądowych. – Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak tematyka kryminalistyki i kryminologii. Uczniowie uczyli się m.in. jak zabezpieczać ślady ujawnione na miejscu przestępstwa. Omówiony został także status prawny młodego człowieka a w szczególności jego odpowiedzialność cywilna oraz odpowiedzialności za przestępstwa, wykroczenia, agresję i przemoc – wyliczają nauczyciele ze Stalowej Woli.
Kolejne miasta przed nami
Uroczyste wręczenie dyplomów ukończenia III edycji Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa odbyło się już w Krośnie i Stalowej Woli. W kolejnych dniach podobne spotkania zorganizowane zostaną w Przemyślu (18.04.2018 r.), Dębicy (19.04.2018 r.), Łańcucie (19.04.2018 r.), Rzeszowie (20.04.2018 r.) i Kolbuszowej (20.04.2018 r.). W przyszłym tygodniu dyplomy otrzymają uczniowie z Jarosławia (23.04.2018 r.) oraz Jasła (25.04.2018 r.).
PMAPiB
Akademia powstała z inicjatywy prof. Jerzego Posłusznego, Rektora WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Prowadzona jest we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty. Patronem Honorowym Przedsięwzięcia jest Minister Edukacji Narodowej. PMAPiB swoje Wydziały ma w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu, Jaśle, Dębicy, Łańcucie, Jarosławiu, Kolbuszowej i Stalowej Woli. W zajęciach w ramach Akademii co roku uczestniczy ponad 1200 uczniów z ponad 50 szkół ponadgimnazjalnych z regionu.
W ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa prowadzone są bezpłatne zajęcia dla młodzieży z zakresu zagrożeń we współczesnym świecie. Mowa jest także o patologiach społecznych, odpowiedzialności karnej za przestępstwa i wykroczenia, statusie prawnym ucznia, prawach i obowiązków ucznia, a także współczesnych metod identyfikacji kryminalistycznej i najnowocześniejszych metod wykrywania przestępstw.
Akademia to nie tylko zajęcia dla młodzieży, ale także szkolenia dla nauczycieli i dyrektorów szkół z zakresu bezpieczeństwa w szkole, egzekwowania praw i obowiązków ucznia, odpowiedzialności karnej nauczyciela za niedopełnienie swych obowiązków. W ramach Akademii wykładowcy WSPiA biorą udział w radach pedagogicznych, a także w okresowych spotkaniach z rodzicami, podczas których prezentowane są aktualne zagrożenia przestępczością narkotykową i dopalaczami w województwie podkarpackim.
Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA jest częścią realizowanego od pięciu lat projektu Edukacyjno – Badawczego „Bezpieczna Przyszłość”.