Aktualności
Rzeszowskie zakończenie Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa
Jako pierwsi dyplomy ukończenia III edycji Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa odebrało 20 uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej. W uroczystości uczestniczyli dr Bożena Sowa, Prorektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej oraz mgr Arkadiusz Szajna, zastępca Dziekana-Dyrektora Kolegium Prawa i Bezpieczeństwa WSPiA.
Po uroczystości w Kolbuszowej przyszedł czas na Rzeszów. W stolicy województwa Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa ma najwięcej słuchaczy. Jest to prawie 400 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Rzeszowa, Tyczyna, Czudca i Rymanowa. W kampusie WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej pojawili się przedstawiciele: I i II LO, Zespół Szkół Spożywczych, Zespół Szkół Samochodowych, Zespół Szkół nr 1 i 2, Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego, Zespół Szkół Gospodarczych, Zespół Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie oraz Zespół Szkół w Tyczynie, Czudcu i Rymanowie.
W Rzeszowie dyplomy wręczył uczniom prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. – Bardzo się cieszę, że byliście zainteresowani zajęciami w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. W naszej działalności współpracujemy ze szkołami na różnych płaszczyznach. Jednak najważniejsze dla nas – jako Uczelni – jest chronienie uczniów i wskazywaniem im zagrożeń, które czyhają na każdym kroku. Taki cel przyświecał nam, kiedy tworzyliśmy Akademię. Mam nadzieję, że zaproponowane przez WSPiA zajęcia otworzyła Wam oczy na ważne kwestie związane z cyberbezpieczeństwem, szeroko rozumianym bezpieczeństwem obywateli, prawem czy wreszcie kryminalistyką i kryminologią. Mam także nadzieję, że zajęcia, które zaproponowaliśmy były dla was atrakcyjne i skorzystaliście z nich jak najwięcej. Tworząc program Akademii, szczególną uwagę zwracaliśmy na to, aby spotykali się z Wami głównie praktycy. Akademia miała także na celu zainteresować i przekonać Was do studiów prawniczych oraz związanych z bezpieczeństwem – mówił podczas uroczystości prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.
Dodał, że gratulacje należą się także nauczycielom, którzy bardzo mocno wspomagają i angażują się w działalność Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa.
Wśród uczniów, którzy odebrali dziś dyplomy ukończenia Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa była m.in. Patrycja VI Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. – Bardzo chętnie uczestniczyłam we wszystkich spotkaniach. Najciekawsze były jednak zajęcia z kryminalistyki i kryminologii. Mogliśmy zobaczyć narzędzia, których używają technicy na miejscu zdarzenia. Spotykaliśmy się z bardzo fajnymi policjantami i technikami kryminalistycznymi, którzy opowiadali nam o tym, jak wygląda ich praca. Prezentowali nam różne techniki, pokazując czym zajmują się na co dzień. Myślę, że były to decydowanie lepsze zajęcia niż zwykłe przekazywanie teorii – mówi Patrycja.
Uczennica VI LO w Rzeszowie dodaje, że dzięki Akademii zainteresowałam się kryminalistyką i kryminologią. – Chciałabym kiedyś pójść na studia związane z tą tematyką, rozważam także studia prawnicze. Co z tego wyjdzie, czas pokaże – zaznacza Patrycja.
Kolejne miasta przed nami
Uroczyste wręczenie dyplomów ukończenia III edycji Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa odbyło się już w Krośnie, Stalowej Woli, Przemyślu, Łańcucie, Dębicy, Kolbuszowej i Rzeszowie. W przyszłym tygodniu dyplomy otrzymają uczniowie z Jarosławia (23.04.2018 r.) oraz Jasła (25.04.2018 r.).
PMAPiB
Akademia powstała z inicjatywy prof. Jerzego Posłusznego, Rektora WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Prowadzona jest we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty. Patronem Honorowym Przedsięwzięcia jest Minister Edukacji Narodowej. PMAPiB swoje Wydziały ma w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu, Jaśle, Dębicy, Łańcucie, Jarosławiu, Kolbuszowej i Stalowej Woli. W zajęciach w ramach Akademii co roku uczestniczy ponad 1200 uczniów z ponad 50 szkół ponadgimnazjalnych z regionu.
W ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa prowadzone są bezpłatne zajęcia dla młodzieży z zakresu zagrożeń we współczesnym świecie. Mowa jest także o patologiach społecznych, odpowiedzialności karnej za przestępstwa i wykroczenia, statusie prawnym ucznia, prawach i obowiązków ucznia, a także współczesnych metod identyfikacji kryminalistycznej i najnowocześniejszych metod wykrywania przestępstw.
Akademia to nie tylko zajęcia dla młodzieży, ale także szkolenia dla nauczycieli i dyrektorów szkół z zakresu bezpieczeństwa w szkole, egzekwowania praw i obowiązków ucznia, odpowiedzialności karnej nauczyciela za niedopełnienie swych obowiązków. W ramach Akademii wykładowcy WSPiA biorą udział w radach pedagogicznych, a także w okresowych spotkaniach z rodzicami, podczas których prezentowane są aktualne zagrożenia przestępczością narkotykową i dopalaczami w województwie podkarpackim.
Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA jest częścią realizowanego od pięciu lat projektu Edukacyjno – Badawczego „Bezpieczna Przyszłość”.