Aktualności

Zakończenie Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa w Jaśle

2018-04-26
Wykład prof. Czesława Kłaka, Dziekana–Dyrektora Kolegium Prawa i Bezpieczeństwa WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej pt. „Zagrożenia dla młodzieży – nowe trendy i tendencje” oraz wręczenie dyplomów dla słuchaczy Akademii i podziękowań dla dyrektorów szkół i nauczycieli. Tak wyglądało zakończenia III edycji Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa w Jaśle. Była to ostatnia taka uroczystość zorganizowana przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą.



Uroczystość dla ponad 120 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu jasielskiego odbyła się w środę 25 kwietnia 2018 r. W spotkaniu zorganizowanym przez WSPiA i Zespół Szkół nr 4 w Jaśle uczestniczyli m.in.: Maria Kurowska – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Jadwiga Gunia – Sekretarz Powiatu Jasielskiego, mjr Mirosław Władyka – Dyrektor Zakładu Karnego w Jaśle, podinp. Alojzy Pasiowiec – Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, a także dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu jasielskiego, koordynatorzy zajęć Akademii oraz nauczyciele.

Do uczestników zakończenia III edycji Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa w Jaśle specjalny list skierowana dr Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki. W liście Pani Wojewoda podkreśliła znaczenie problematyki bezpieczeństwa dla młodego człowieka, zwracając uwagę na liczne zagrożenia, które występują we współczesnym świecie i działania podejmowane w celu przeciwdziałania niebezpieczeństwom, w tym związanym z nowymi technologiami i przemianami społecznymi.



Marszałek Maria Kurowska w swym wystąpieniu odniosła się do obowiązku przestrzegania prawa. Zwracając się do uczniów zaznaczyła, że każde zachowanie niezgodne z prawem może stać się przeszkodą dla młodego człowieka do jego prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Pani Marszałek podkreśliła wagę edukacji na rzecz bezpieczeństwa, wymieniając różne jego aspekty (m.in. bezpieczeństwo prawne, zdrowotne, żywnościowe).

Jadwiga Gunia – Sekretarz Powiatu Jasielskiego podziękowała młodzieży i nauczycielom za liczny udział w cennych zajęciach, które z pewnością przyczynią się do ich wszechstronnego rozwoju i pozwolą na uniknięcie wielu zagrożeń.

W wykładzie pt. „Zagrożenia dla młodzieży - nowe trendy i tendencje”, prof. Czesław Kłak nawiązał do swoich badań nt. zagrożenia nowymi związkami psychoaktywnymi (potocznie: dopalacze) i stosowania przemocy. Na konkretnych przykładach pokazał skutki – prawne i społeczne – używania środków psychoaktywnych, jak również zwrócił uwagę na zagrożenia występujące w sieci, w tym zjawisko „hejtu” i naruszania prywatności. Zdaniem prof. Kłaka badania pokazują na wzrost zachowań agresywnych wśród młodzieży, ale – jak dodał – dane z powiatu jasielskiego nie są alarmujące, zaś młodzież funkcjonuje w zbiorowości, w której nie obserwujemy nasilenia się zagrożeń dla młodzieży. Nie oznacza to jednak, że zagrożeń dla młodzieży w ogóle nie ma – zakończył swe wystąpienie w części merytorycznej prof. Czesław Kłak.

W Jarosławiu dyplomy ukończenia Akademii wręczyli uczniom prof. Czesław Kłak, Maria Kurowska – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego oraz Jadwiga Gunia – Sekretarz Powiatu Jasielskiego w obecności przedstawicieli jasielskich służb mundurowych. Wręczając dyplomy, prof. Czesław Kłak podziękował dyrektorom szkół i nauczycielom za zaangażowanie w działalność Akademii, zaś młodzieży pogratulował aktywności i zaangażowania podczas zajęć. Specjalne podziękowania prof. Czesław Kłak złożył na ręce Pani Marszałek Marii Kurowskiej oraz pani Jadwigi Guni, Sekretarza Powiatu Jasielskiego. Jak zaznaczył, ta współpraca układa się modelowo, a jej efektem jest bardzo liczny udział młodzieży w zajęciach realizowanych w ramach Akademii.

Zakończenie III edycji Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa odbyło się w 9 miastach: Stalowej Woli, Przemyślu, Dębicy, Łańcucie, Rzeszowie, Kolbuszowej, Jarosławiu, Krośnie i Jaśle.

PMAPiB

Akademia powstała z inicjatywy prof. Jerzego Posłusznego, Rektora WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Prowadzona jest we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty. Patronem Honorowym Przedsięwzięcia jest Minister Edukacji Narodowej. PMAPiB swoje Wydziały ma w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu, Jaśle, Dębicy, Łańcucie, Jarosławiu, Kolbuszowej i Stalowej Woli. W zajęciach w ramach Akademii co roku uczestniczy ponad 1200 uczniów z ponad 50 szkół ponadgimnazjalnych z regionu.

W ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa prowadzone są bezpłatne zajęcia dla młodzieży z zakresu zagrożeń we współczesnym świecie. Mowa jest także o patologiach społecznych, odpowiedzialności karnej za przestępstwa i wykroczenia, statusie prawnym ucznia, prawach i obowiązków ucznia, a także współczesnych metod identyfikacji kryminalistycznej i najnowocześniejszych metod wykrywania przestępstw.


Akademia to nie tylko zajęcia dla młodzieży, ale także szkolenia dla nauczycieli i dyrektorów szkół z zakresu bezpieczeństwa w szkole, egzekwowania praw i obowiązków ucznia, odpowiedzialności karnej nauczyciela za niedopełnienie swych obowiązków. W ramach Akademii wykładowcy WSPiA biorą udział w radach pedagogicznych, a także w okresowych spotkaniach z rodzicami, podczas których prezentowane są aktualne zagrożenia przestępczością narkotykową i dopalaczami w województwie podkarpackim.

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA jest częścią realizowanego od pięciu lat projektu Edukacyjno – Badawczego „Bezpieczna Przyszłość”.

 

Multimedia

Prev Next
  • Wirtualne informatory
  • Wirtualny spacer
  • Podkasty

Biblioteka

Akademickie Biuro Karier