Aktualności

Milion złotych na dodatkową edukację młodzieży w WSPiA

2019-01-25
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa otrzymała ponad 1 mln złotych na dodatkowe zajęcia – dla uczniów z podkarpackich szkół – dotyczące różnych aspektów prawa i bezpieczeństwa. Środki pochodzą z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które wyróżniło w ten sposób dorobek i formy działalności Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Akademia jest jedyną w Polsce systemową i zinstytucjonalizowaną inicjatywą edukacyjną dla młodzieży prowadzoną na taką skalę.

Kształtowanie etycznych, praworządnych i „porządnych” postaw młodzieży

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa już od blisko dziesięciu lat realizuje różne projekty wspomagające dodatkową edukację dzieci i młodzieży z podkarpackich szkół w ramach programu „Bezpieczna Przyszłość”. W tym roku uruchamia czwartą edycję Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Akademia powstała z inicjatywy prof. Jerzego Posłusznego, Rektora WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

Pod koniec ubiegłego roku Akademia wyróżniona została przez ekspertów z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (działającego przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego). – Dzięki temu WSPiA otrzymała na realizację programu PMAPiB dotację w wysokości prawie 1 milion złotych – ogłosił podczas konferencji prasowej zorganizowanej w piątek 25 stycznia 2019 r. prof. Jerzy Posłuszny.

– Pomysł utworzenia Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa to realizacja misji naszej Uczelni, którą jest edukacja społeczna i prawną młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Obowiązkiem szkoły wyższej jest nie tylko prowadzenie kształcenia i badań naukowych, ale i wykonywanie funkcji i zadań społecznie przydatnych i użytecznych. Gdy cztery lata temu uruchamialiśmy Akademię, postawiliśmy bardzo ważną tezę, że w Polsce potrzebne jest stworzenie systemu ochrony i przeciwdziałania zagrożeniom czyhającym na młodzież. Dlatego postanowiliśmy sami stworzyć taki system i jako instytucja niepubliczna wspierać Państwo w tego typu edukacji – tłumaczy prof. Jerzy Posłuszny.

– Po zabójstwie Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza nagle wszyscy zainteresowali się problematyką mowy nienawiści i postaw etycznych w społeczeństwa. Warto zwrócić uwagę, iż to, co dzisiaj jest robione spektakularnie i często na pokaz nasza Uczelnia robi od wielu lat. W ramach zajęć w prawie 50 szkołach w 9 miastach regionu staramy się kształtować etyczne, praworządne i „porządne” postawy młodzieży. W ramach zajęć co roku otwieramy uczniom i ich rodzicom oczy na zagrożenia czekające na nich na co dzień – mówi prof. Jerzy Posłuszny.

Rektor WSPiA dodaje, że dzięki zaangażowaniu wielu praktyków Akademia cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. – Postawiliśmy na przekazywanie wiedzy praktycznej, a nie profesorskie wykłady teoretyczne. Dlatego nowym Dyrektorem Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa został gen. Józef Gdański, który przez lata kierował Komendą Wojewódzką Policji na Podkarpaciu oraz Warmii i Mazurach. Na spotkania z młodzieżą zapraszamy naszych wykładowców – funkcjonariusz różnych służb mundurowych. Dzięki temu zajęcia są atrakcyjne i interesujące dla młodzieży. To wszystko powoduje, że z satysfakcją zauważamy, iż dorobek i formy działalności Akademii stały się wzorem do naśladowania dla innych instytucji – zaznacza prof. Jerzy Posłuszny.

1 mln zł pozyskany z NCBiR pozwoli rozbudować program Akademii oraz uruchomić nowe działania skierowane m.in. do rodziców. – Łącznie w ramach projektu zostanie zorganizowane ponad 1000 h zajęć dla uczniów i rodziców, wydanych zostanie 1500 egzemplarzy materiałów z elementami komiksu poświęconych bezpieczeństwu młodzieży. Zajęcia realizowane będą w szkołach oraz m.in. w Podkarpackim Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sadowej – tłumaczy Teresa Kubas-Hull, pełnomocnik Rektora WSPiA ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych.

Uczniowie będą mogli poznać zasady bezpieczeństwa w sieci, zagrożenia związane z nowymi substancjami psychoaktywnymi, sposoby walki z mową nienawiści oraz odpowiedzialność karną za agresję i przemoc. Podczas zajęć mowę będzie również o współczesnej ochronie praw człowieka, sposobach wykrywania przestępstw, statusie prawnym oraz prawach i obowiązkach młodego człowiek. Słuchacze Akademii wezmą udział w symulowanych oględzinach miejsca znalezienia zwłok i warsztatach kryminalistycznych.

W strukturze Akademii powołane zostanie Podkarpackie Forum Rodziców. – Projektem zostanie objętych ponad 270 rodziców. Spotkania będą dotyczyły aktualnych zagrożeń młodego człowieka w tym: podniesienia świadomości zagrożeń i reagowania rodzica/opiekuna na cyberzagrożenia, narkotyki, dopalacze, odpowiedzialności prawnej nauczyciela i rodzica wobec ucznia oraz procedury zgłaszania cyberprzestępstwa – dodaje Teresa Kubas-Hul .

Tematyka zajęć prowadzonych w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa wpisuje się w profilaktykę realizowaną przez różne organy i instytucje państwowe – uważa gen. Józef Gdański, Dyrektor PMAPiB. – Od lat mówi się, że łatwiej jest zapobiegać niż zwalczać. Dlatego chcemy rozszerzać działalność profilaktyczną pomagającą młodzieży poznać zagrożenia, z którymi mogą się spotkać. Pracując z uczniami zauważaliśmy, że bardzo mocno interesują się problematyką, o której z nimi dyskutujemy. Mam nadzieję, że dzięki naszym działaniom uda się uniknąć wielu tragicznych i niepotrzebnych zdarzeń – tłumaczy gen. Józef Gdański.

W ramach projektu uczelnia pozyskała dodatkowe fundusze na organizację kolejnych edycji Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie, Konkursu Wiedzy o Prawach Człowieka oraz Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Należy dodać, że Konkurs Wiedzy o Prawach Człowieka organizowany jest przez WSPiA od 10 lat jako element programu „Bezpieczna Przyszłość” i Objazdowego Festiwalu „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”.

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa swoje Wydziały ma w 9 miastach regionu: Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu, Jaśle, Dębicy, Łańcucie, Jarosławiu, Kolbuszowej i Stalowej Woli. W zajęciach w ramach Akademii co roku uczestniczy ponad 1200 uczniów z prawie 51 szkół ponadgimnazjalnych z regionu.

Celem Akademii jest podnoszenie świadomości prawnej oraz społecznej młodzieży i rodziców w zakresie bezpieczeństwa, kształtowanie etycznych, praworządnych i „porządnych” postaw młodzieży, zarówno w szkole, jak i w życiu społecznym. Akademia ma pomóc uświadomić rodzicom, nauczycielom a przede wszystkim samym uczniom, jakie zagrożenia czyhają na młodzież oraz kształtować właściwe i tolerancyjne postaw wobec innych osób.

Multimedia

Prev Next
  • Wirtualne informatory
  • Wirtualny spacer
  • Podkasty

Biblioteka

Akademickie Biuro Karier