Aktualności
Oni najwięcej wiedzą o bezpieczeństwie
Do finału Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie zakwalifikowało się 79 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całego regionu. Są to osoby, które uzyskały co najmniej 24 punkty pytania z testu rozwiązywanego podczas I etapu.
Finał konkursu, który odbył się w środę 17 kwietnia 2019 r., podzielony został na dwie części. Najpierw wszyscy uczniowie musieli rozwiązać test złożony z 30 pytań. Na odpowiedź mieli 30 minut. Uczestnicy musieli wiedzieć m.in. co to jest przestępstwo, jakie substancje nazywamy środkami odurzającymi, na czym polega przestępstwo plagiatu i czym jest konflikt zbrojny o charakterze międzynarodowym. Pytania dotyczyły także pojęcia migracji, Obrony Cywilnej, zadań zespołów ratownictwa medycznego, zabezpieczania śladów daktyloskopijnych, organizacji imprez masowych i przepisów o ruchu drogowym. Uczniowie musieli także wykazać się wiedzą z zakresu nadzoru nad synkiem finansowym i krypto walutami.
Ta wiedza przyda nam się w przyszłości
Według uczniów dla osób dobrze przygotowanych test był raczej łatwy. – Bezpieczeństwo i prawo to dla nas bardzo ciekawy dla nas temat – mówili po pierwszej części finału Jowita, Zuzanna i Maksymilian z Gimnazjum nr 9 w IX LO w Rzeszowie. – Wzięliśmy udział w tym Konkursie, aby poszerzyć swoją wiedzę i spróbować swoich sił. Chcemy zostać prawnikami więc zagadnienia, które musieliśmy poznać, przydadzą nam się w przyszłości. Konkurs zwraca też naszą uwagę na tematy związane z bezpieczeństwem, które mogą przydać się w życiu codziennym. Pytania nas nie zaskoczyły, bo z naszym nauczycielem przygotowywaliśmy się do tego konkursu. Zobaczymy, jak pójdzie nam z pytaniami otwartymi. Z niecierpliwością czekamy na wyniki Konkursu – opowiadali uczestnicy konkursu.
W przygotowaniu do Konkursu uczniom pomagali ich nauczyciele. Według Stanisława Fereta nauczyciel z 9 LO w Rzeszowie zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa i prawa bardzo interesują uczniów. - Młodzież była bardzo zainteresowana i wykazywała duży zapał i entuzjazm. Rozwiązywali samodzielnie testy i szukali odpowiedzi na pytania problemowe. Dodatkowo bardzo długo dyskutowaliśmy na temat zagadnień, które były dla nich niejednoznaczne. Myślę, że pytania konkursowe otworzy młodym ludziom oczy na zagrożenia, które na nich czekają – tłumaczy Stanisław Feret.
Cenne nagrody dla najlepszych
W drugiej części Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie 32 uczniów z najlepszymi wynikami z pierwszej części odpowiadało na jedno z trzech wylosowanych pytań otwartych. Pytania dotyczyły różnych zagadnień z zakresu bezpieczeństwa i prawa. Wyniki tej części poznamy 26 kwietnia 2019 r. Wtedy też dowiemy się, który z podkarpackich uczniów posiada największą wiedzą z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
Najlepsi uczniowie otrzymają cenne nagrody ufundowane przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą. Nagrodami w Podkarpackim Konkursie Wiedzy o Bezpieczeństwie są m.in.: bezpłatne studia w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej, zwolnienie z opłaty rekrutacyjnej na studia, bezpłatne miejsce w Zespole Mieszkań Uczelnianych WSPiA przez cały okres studiów oraz nagrody rzeczowe.
Konkurs
Podkarpacki Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie organizowany jest przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą po raz trzeci. Co roku cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów. Do I etapu III edycji Konkursu zgłosiło się ponad 450 uczniów z 35 gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całego regionu. Celem PKWOB jest szerzenie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych postaw patriotycznych, popularyzację wiedzy na temat systemu obronności RP i obowiązków instytucji i obywateli w tym zakresie.
Konkurs promuje umiejętności z zakresu zachowania się w sytuacjach kryzysowych, edukację obywatelską oraz wiedzę z zakresu różnych dziedzin prawa związanych z bezpieczeństwem. Tematyka i zagadnienia Konkursu oparte są na programie realizowanym podczas zajęć w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa.
Podkarpacki Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie organizowany jest w ramach realizowanego od kilku lat przez WSPiA programu edukacyjno-badawczego „Bezpieczna Przyszłość”. Przedsięwzięcie to jest także jedną z wielu form działalności, istniejącej od 2010 r. Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa prowadzonej przez WSPiA pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty. W zajęciach w ramach Akademii co roku uczestniczy około 1200 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z 9 największych miast województwa podkarpackiego.