Aktualności
Poznaj zwycięzców Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie
II – finałowy etap IV Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie odbył się w środę 24 lutego 2021 r. Zorganizowany został w szkołach, do których uczęszczają jego uczestnicy. Uczniowie zakwalifikowani do finału musieli rozwiązać test złożony z 30 pytań jednokrotnego wyboru. Mieli na to 30 minut. Oprócz testów uczniowie odpowiadali także na jedno pytanie opisowe (z puli 3 zaproponowanych przez Kapitułę Konkursu).
Zwycięzcą Konkursu został Piotr Gliniany z Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara w Kolbuszowej. Warto tu zaznaczyć, że z części testowej oraz opisowej zdobył 34 na 35 możliwych punktów.
Nagrody oraz tytuł laureata otrzyma łącznie 10 osób z najlepszymi wynikami. Kolejne miejsca zajęli:
2 Mariola Mytych – LO im. Janka Bytnara w Kolbuszowej
3 Olga Trześniowska – LO im. Janka Bytnara w Kolbuszowej
4 Emilia Pacyna – LO im. Janka Bytnara w Kolbuszowej
5 Wiktoria Drzał – IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Rzeszowie
6 Dominika Fortuna – IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Rzeszowie
6 Michał Mazur – LO im. Janka Bytnara w Kolbuszowej
8 Mateusz Karbarz – LO im. Ks. Kard. St. Wyszyńskiego w Staszowie
9 Aleksander Hycnar – IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Rzeszowie
9 Magdalena Kopeć – LO im. Janka Bytnara w Kolbuszowej
Wyniki finału IV Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie można znaleźć tutaj.
Laureaci Konkursu otrzymują cenne nagrody ufundowane przez prof. Jerzego Posłusznego, Rektora WSPiA. Nagroda za zajęcie I miejsca to bezpłatne studia w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej, zwolnienie z opłaty rekrutacyjnej oraz bezpłatne miejsce w Zespole Mieszkań Uczelnianych. Drugie miejsce premiowane jest bezpłatnymi studiami w WSPiA oraz zwolnieniem z opłaty rekrutacyjnej. Zdobywca trzeciego miejsca otrzyma bezpłatne studia na kierunku „Bezpieczeństwo Wewnętrzne” w WSPiA oraz zwolnienie z opłaty rekrutacyjnej. Miejsca od IV do VI premiowane są bezpłatnym I rokiem studiów I stopnia na kierunku „Bezpieczeństwo Wewnętrzne” w WSPiA i zwolnieniem z opłaty rekrutacyjnej. Dla wszystkich laureatów przewidziano także cenne nagrody rzeczowe.
Aby zwyciężyć w IV Podkarpackim Konkursie Wiedzy o Bezpieczeństwie, uczniowie musieli znać tematykę szeroko pojmowanej problematyki bezpieczeństwa. Zakres tematyczny konkursu obejmował m.in. zasady ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, system instytucji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, podstawy prawne ścigania i wykrywania przestępstw, wykroczeń oraz dysponować podstawową wiedzą z zakresu kryminalistyki i kryminologii.
Tematyka konkursu obejmowała także zagadnienia z obszaru podstaw ustroju RP, instytucji państwowych, instytucji Unii Europejskiej oraz organizacji międzynarodowych w odniesieniu do zadań zapewnienia bezpieczeństwa.
Konkurs
Podkarpacki Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie zorganizowany został przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą po raz czwarty. Co roku cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów. Do IV edycji Konkursu zgłosiło się blisko 800 uczniów z 41 szkół z Podkarpacia, Małopolski, Lubelszczyzny i Świętokrzyskiego. Jest to prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej. Celem konkursu jest szerzenie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych postaw patriotycznych, popularyzacja wiedzy na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa oraz systemu obronności RP i obowiązków instytucji i obywateli w tym zakresie.
Konkurs promuje umiejętności z zakresu zachowania się w sytuacjach kryzysowych, edukację obywatelską oraz wiedzę z zakresu różnych dziedzin prawa związanych z bezpieczeństwem. Tematyka i zagadnienia Konkursu oparte są na programie realizowanym podczas zajęć w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa WSPiA.
Podkarpacki Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie organizowany jest w ramach realizowanego od kilku lat przez WSPiA programu edukacyjno-badawczego „Bezpieczna Przyszłość”. Przedsięwzięcie to jest także jedną z wielu form działalności, istniejącej od 2010 r. Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa prowadzonej przez WSPiA pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty. W zajęciach w ramach Akademii co roku uczestniczą uczniowie ze szkół średnich w 9 największych miastach województwa podkarpackiego.