Projekt „Odkrywamy Tajemnice Laboratorium Kryminalistycznego WSPiA” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja i Rozwój 2014-2020 ma celu nabycie i podniesienie kompetencji w zakresie współpracy, myślenia krytycznego i kreatywnego oraz rozwiązywania problemów i działania innowacyjnego przez minimum 270 uczniów i uczennic (136K/137M) klas drugich i trzecich gimnazjum poprzez realizację modułu niekonwencjonalnych zajęć z kryminalistyki przez kadrę dydaktyczną Wyższej Szkoły Prawa i Administracji Rzeszowskiej Szkoły Wyższej z siedzibą w Rzeszowie we współpracy z Partnerami : Gminą Świlcza i Gminą Czudec, w ramach rozwoju oferty Uczelni w zakresie realizacji trzeciej misji w okresie od 01.08.2017 r. do 31.07.2018 r.
Zadania:
- Rozwijanie kompetencji uczniów klas drugich i trzecich gimnazjum Gminy Świlcza: Gimnazjum nr 5 w Rudnej Wielkiej, Gimnazjum nr 4 w Bratkowicach, Gimnazjum nr 2 w Świlczy i Gimnazjum nr 3 w Trzcianie w ramach modułu niekonwencjonalnych zajęć z zakresu kryminalistyki.
- Rozwijanie kompetencji uczniów klas drugich i trzecich gimnazjum Gminy Czudec: Publicznego Gimnazjum w Pstrągowej i Publicznego Gimnazjum w Czudcu w ramach modułu niekonwencjonalnych zajęć z zakresu kryminalistyki
W TRAKCIE ZAJĘĆ BĘDĄ REALIZOWANE NASTĘPUJĄCE MODUŁY:
- Czym jest ślad kryminalistyczny? – 6h
-
treści merytoryczne: ujawnianie i zabezpieczanie m.in.: śladów linii papilarnych, stóp, zapachu, biologicznych, mechanoskopijnych.
- Dowiem się kto jest przestępcą - 6h
-
treści merytoryczne: zasady, metody oraz sposobami prowadzenia oględzin, warsztaty praktyczne: praca w roli m.in. prokuratora, technika kryminalistyki.
- Chcę być prawnikiem! - 6h
-
treści merytoryczne: najczęściej dokonywane przestępstwach na obywatelach w wieku uczestnika projektu; przegląd czynności jakie należy podejmować, by skutecznie bronić swoich praw przed sądem, rola sędziego, prokuratora, adwokata, czy też radcy prawnego.
- Odkrywamy tajemnice ciała człowieka - 6h
-
treści merytoryczne: rodzaje, sposoby powstania oraz zabezpieczanie urazów oraz obrażeń, wykorzystanie mikroskopu do analizy mikro preparatów(np. prawidłowa, nieprawidłowa histologia).
- Ewolucja człowieka - 6h
- treści merytoryczne: zmienność cech anatomicznych i fizjologicznych człowieka w czasie i przestrzeni, metody pozwalające ustalić tożsamość człowieka poprzez wykonanie pomiarów porównawczych części ciała ludzkiego np.: długości kości, objętości i proporcji czaszki, proporcji ciała.
Struktura zajęć będzie identyczna w przypadku każdego z 5 bloków i obejmować będzie:
- Zajęcia wprowadzające – 1h,
- Zajęcia warsztatowe - praca indywidualna – 2h,
- Zajęcia warsztatowe - praca w grupie – 2h,
- Zajęcia podsumowujące – 1h.
ŁĄCZNA ILOŚĆ GODZIN WARSZTATÓW 30 GODZIN NA GRUPĘ