Projekt "Legalność, Sprawność I Dobra Praktyka Administracyjna Warunkiem Dobrego Rządzenia" dofinansowany w ramach programu operacyjnego kapitał ludzki ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Aktualności

WSPiA realizuje nowy projekt badawczo-szkoleniowy finansowany przez UE

2010-04-01
WSPiA uruchamia projekt pt.: „Legalność, sprawność i dobra praktyka administracyjna warunkiem dobrego rządzenia”. Projekt powstał we współpracy z dwunastoma gminami z trzech powiatów: jarosławskiego, przeworskiego i przemyskiego i ma charakter badawczo-szkoleniowy.

Aby rządzić lepiej

WSPiA uruchamia projekt pt.: „Legalność, sprawność i dobra praktyka administracyjna warunkiem dobrego rządzenia” w ramach priorytetu „Dobre zarządzania” na podstawie Działania 5.2 – „Wzmocnienie potencjału administracji rządowej”, poddziałania 5.2.1 – „Modernizacja zarządzania administracji samorządowej” – programu wdrażanego przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
 
Projekt powstał we współpracy z dwunastoma gminami z trzech powiatów: jarosławskiego, przeworskiego i przemyskiego i ma charakter badawczo-szkoleniowy.

W okresie 2012 – 2013 przeprowadzone zostaną badania w zakresie legalności, sprawności, skuteczności działania organów samorządowych i dobrych praktyk administracyjnych w gminach uczestniczących w projekcie. Na podstawie wyników badań opracowany zostanie program indywidualnych szkoleń służących rozwojowi kompetencji pracowników gmin. W rezultacie, po przebadaniu około 500 pracowników urzędów gmin, zorganizowanych zostanie 240 specjalistycznych szkoleń. Statystycznie jeden pracownik uczestniczący w projekcie weźmie udział w 12 szkoleniach. Dodatkowo zostaną uruchomione dwie edycje studiów podyplomowych dla wytypowanych pracowników urzędów gmin. Projekt polegał będzie także na wdrożeniu systemu monitorowania jakości i ewaluacji w badanych gminach.

Celem projektu jest poprawa legalności, sprawności i skuteczności działania organów samorządowych w wybranych podkarpackich gminach. Założenia te dotyczą przede wszystkim podniesienia jakości prawa stosowanego w gminach, poprawę jakości zarządzania jednostkami oraz jakości usług. Duży nacisk zostanie także położony na kreowanie odpowiednich postaw etycznych pracowników gmin, rezultatem czego będzie wzrost zaufania społecznego w badanych jednostkach.
Zabiegi te zaowocują wdrożeniem Europejskiego Kodeksu Dobrej Administracji w gminach.

Działania związane z programem prowadzone będą przez pracowników Wyższej Szkoły Prawa i Administracji wspomaganych przez zaproszonych do udziału w pracach specjalistów - praktyków.
 
 

 

Multimedia

Prev Next
  • Wirtualne informatory
  • Wirtualny spacer
  • Podkasty

Biblioteka

Akademickie Biuro Karier