Aktualności
Specjalistyczne studia podyplomowe dla samorządowców
Studia stworzone zostały na podstawie ustalonych w badaniach potrzeb szkoleniowych pracowników poszczególnych gmin. Jak tłumaczy prof. Krzysztof Eckhardt, Koordynator realizowanego przez WSPiA projektu – program studiów dostosowany został do potrzeb kadry kierowniczej poszczególnych jednostek samorządowych. – Przed ustaleniem tematyki tych specjalistycznych Studiów Podyplomowych sprawdziliśmy zakresy czynności pracowników, ich wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Pracownicy gmin wypełniali także specjalne ankiety i testy kompetencyjne. Dzięki temu stworzony został program dostosowany do potrzeb uczestników naszego projektu – tłumaczy prof. Krzysztof Eckhardt.
Dodaje, że w prowadzonych przez WSPiA Studiach Podyplomowych dla samorządowców bezpłatnie uczestniczy kadra kierownicza i długoletni pracownicy poszczególnych urzędów gmin. – Są to pracownicy 12 gmin byłego województwa przemyskiego, uczestniczący w prowadzonym przez WSPiA unijnym projekcie. Co bardzo ważne w pierwszej kolejności udział w studiach zagwarantowany został osobom powyżej 45 roku życia. W pierwszej edycji studiów jest to prawie 40 osób. W planach mamy także drugą edycję. Tym razem będą to jednak Studia Podyplomowe z zakresu Procedur Gminnych – mówi prof. Krzysztof Eckhardt.
Studia Podyplomowe pt. „Menadżer Gminny” podzielone zostały na dwa bloki. Pierwszy to Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Drugi Zarządzanie Mieniem Komunalnym. W programie studiów przewidziano wykłady z zakresu m.in. zarządzania kadrami, jakością i finansami, etyki w administracji i odpowiedzialność urzędnika, kontroli, audytu, BHP i protokołu dyplomatycznego. W ramach studiów ich słuchacze będą mogli poznać także zagadnienia z zakresu gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, procesu inwestycyjnego, zamówień publicznych oraz zarządzania projektami unijnymi.
Dobra administracja
Projekt badawczo-szkoleniowy „Legalność, sprawność i dobra praktyka administracyjna warunkiem dobrego rządzenia” realizowany jest od stycznia 2012 roku. Potrwa do końca 2014 roku. Dofinansowany został w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Liderem projektu jest Wyższa Szkoła Prawa i Administracji. Partnerami 12 gmin z województwa podkarpackiego. Siedem gmin z powiatu jarosławskiego, trzy z powiatu przemyskiego oraz dwie z powiatu przeworskiego.
W ramach projektu prowadzone są badania z zakresu legalności, sprawności i skuteczności działania organów samorządowych. Projekt ma również na celu wypracowanie dobrych praktyk administracyjnych w gminach z regionu. W ramach projektu zorganizowanych zostanie m.in. 240 specjalistycznych spotkań, a każdy z urzędników weźmie udział w 12 indywidualnie dostosowanych szkoleniach. Dodatkowo projekt zakłada uruchomienie dwóch edycji studiów podyplomowych dla wytypowanych pracowników z poszczególnych urzędów gmin oraz wdrożenie specjalnego systemu monitorowania jakości i ewaluacji w badanych gminach.
Głównym celem projektu realizowanego przez WSPiA jest podniesienie jakości stosowania i stanowienia prawa w gminach oraz poprawa zarządzania jednostkami samorządowymi. Duży nacisk zostanie także położony na kreowanie odpowiednich postaw etycznych pracowników gmin. Projekt ma również podnieść poziom zaufania społecznego w badanych jednostkach.
Projekt „Legalność, sprawność i dobra praktyka administracyjna warunkiem dobrego rządzenia” realizowany jest na podstawie umowy zawartej pomiędzy Wyższą Szkołą Prawa i Administracji jako Liderem Projektu i Ministrem Administracji i Cyfryzacji.