Aktualności
Urzędnik też człowiek – dyskusja w Polskim Radiu Rzeszów
W dyskusji na antenie Polskiego Radia Rzeszów uczestniczyli: dr Przemysław Niemczuk – wykładowca WSPiA, koordynator projektu „Legalność, Sprawność i Dobra Praktyka Administracyjna Warunkiem Dobrego Rządzenia” oraz Bożena Gmyrek, Wójt Gminy Rokietnica, Janusz Szabaga, Wójt Gminy Żurawica i Wiesław Kubicki, Wójt Gminy Zarzecze.
Dyskusja dotyczyła m.in. Kodeksu Dobrej Administracji, przygotowanego przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji. Kodeks powstał w ramach realizowanego przez WSPiA unijnego projektu „Legalność, Sprawność i Dobra Praktyka Administracyjna Warunkiem Dobrego Rządzenia”. Jest to dokument, który wprowadza nowe standardy pracy urzędników. Zakłada m.in., że urzędnik w kontakcie z interesariuszami, czyli osobami chcącymi załatwić jakąś sprawę, będzie uprzejmy i pomocny.
Zdaniem uczestników dyskusji dziś urzędnicy już nie rządzą, ale świadczą usługi, dlatego też należy wymagać od nich określonych postaw i kierowania się etyką. Jednocześnie przedstawiciele urzędów gmin zwracali uwagę na to, że urzędnik to też człowiek i tak powinien być traktowany przez interesariuszy.
Kodeks Dobrej Administracji otrzymali włodarze siedmiu gmin z powiatu jarosławskiego, trzech z powiatu przemyskiego oraz dwóch z powiatu przeworskiego. Są to gminy biorące udział w unijnym projekcie realizowanym przez uczelnię. Według nich Kodeks Dobrej Administracji wprowadzony do urzędów podniesie jakości zarządzania w gminach. Pozwoli także zmienić wizerunek urzędnika w oczach mieszkańców danej gminy.
Dobra administracja
Projekt badawczo-szkoleniowy „Legalność, sprawność i dobra praktyka administracyjna warunkiem dobrego rządzenia” dofinansowany został w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Liderem projektu jest Wyższa Szkoła Prawa i Administracji. Partnerami 12 gmin z województwa podkarpackiego. Siedem gmin z powiatu jarosławskiego, trzy z powiatu przemyskiego oraz dwie z powiatu przeworskiego. W ramach projektu prowadzone są badania z zakresu legalności, sprawności i skuteczności działania organów samorządowych oraz organizowane są m.in. specjalistyczne spotkania, szkolenia oraz studia podyplomowe. Projekt ma również na celu wypracowanie dobrych praktyk administracyjnych w gminach z regionu.
Głównym celem projektu realizowanego przez WSPiA jest podniesienie jakości stosowania i stanowienia prawa w gminach oraz poprawa zarządzania jednostkami samorządowymi. Duży nacisk zostanie także położony na kreowanie odpowiednich postaw etycznych pracowników gmin. Projekt ma również podnieść poziom zaufania społecznego w badanych jednostkach.